Prodáváte nemovitost? Už nemusíte platit daň z převodu. Uhradí ji kupující

Belgie, Nizozemsko, Francie, Španělsko, Velká Británie nebo Česká republika. To jsou země, kde daň z nemovitosti při změně jejího majitele nehradí prodávající, ale kupující. V případě posledně jmenované země jde o horkou novinku, pravidla byla změněna v listopadu loňského roku.

Od roku 2017 si tak Češi musí zvyknout na „daň z nabytí nemovitosti“. Jinak se ale nic nemění. Sazba daně zůstává na čtyřech procentech. Z každého milionu korun z ceny nemovitosti se tak státu odvádí 40 000,-.

Česká republika byla po boku Polska a Slovinska poslední zemí, kde bylo kupujícímu umožněno povinný poplatek státu nehradit a nechat to na prodávajícím. První zákon tohoto druhu platil již od roku 1993. Stát vnímal kupujícího jako ručitele, jenž měl zajistit, aby prodávající daň skutečně zaplatil. V případě liknavého postupu původního majitele nemovitosti by totiž nečekaně musel poplatek uhradit sám kupující. Když v roce 2014 vstoupil v platnost občanský zákoník, pravidla byla trochu pozměněna. Stát umožňoval oběma stranám se dohodnout, kdo má daň s neutrálním názvem „daň z převodu nemovitosti“ uhradit. Protože lidé ale byli zvyklí na staré postupy, pozice prodávajícího coby takřka výhradního plátce daně zůstala neotřesena. Listopad 2016 proto přinesl další změnu. Nový název daně „z nabytí nemovitosti“ už podle názvu explicitně stanovuje, kdo z obou stran je poplatníkem daně. Zároveň se definitivně ruší institut ručitele.

Přiznání k dani z převodu nemovitosti poplatník musí podat nejpozději do konce třetího měsíce následující po měsíci, kdy byl vklad práva zapsán do katastru nemovitostí. Místně příslušným je finanční úřad, do jehož obvodu územní působnosti nemovitost spadá.

Další změny jsou již marginální. Pro stavby pro bydlení a rekreační účely již nově není nutné pořizovat znalecký posudek. Finanční úřad nyní poplatníkovi vyměří daň ve výši tří čtvrtin ceny místně obvyklé. Plátce, jenž s tím nebude spokojen, si může nechat znalecký posudek zpracovat a platit daň na jeho základě, jestliže je pro poplatníka výhodnější. Náklady na pořízení posudku se přitom mohou odečítat ze základu daně.

Zbývá dodat ještě důležité informace – kdo a za jakých okolností může být od daně z nabytí nemovitosti osvobozen?

Jsou to takové nemovitosti, které byly nabyty při přeměně všech právnických osob. Díky tomu se úlevy nedočkají jen některé obchodní společnosti, jako tomu bylo dříve, ale nově i spolky či různé nadace.

Podmínky se změní také pro uplatnění osvobození od daně při prvním nabytí rodinného domu nebo bytové jednotky. Jako nové nemovitosti se berou pouze dokončené nebo užívané stavby, nikoli rozestavěné. První převod musí být zároveň učiněn nejpozději pět let po tom, co se je povedlo dokončit. Nově postavené jednotky, které se ale nedaří pět let prodat, tedy s úlevou počítat nemohou.

Neměnné zůstává staré pravidlo, že od daně z nabytí nemovitosti je osvobozeno nabytí vlastnického práva při provádění reorganizace v rámci insolvenčního řízení, pokud jde o financování dluhu věřitelům, dále při vložení nemovité věci do sociálního družstva nebo do evropského fondu sociálního podnikání a konečně při nabytí vlastnického práva k nemovité věci, jež je předmětem takzvaného finančního leasingu.

[dvbutton url=“http://martinhalamek.cz/#blog“ style=“primary“ newtab=““]ZPĚT[/dvbutton]


Martin Halámek
Zpět do blogu

Další články

Růst cen nemovitostí zpomaluje – drahé nemovitosti začínají stagnovat!

Ceny nemovitostí v prvním čtvrtletí letošního roku 2018 vzrostly meziročně o 7 procent. Ještě v loňském prvním čtvrtletí to přitom bylo 8,4 procenta. Růst cen tak mírně zpomaluje. Vyplynulo to z dat evropského statistického úřadu Eurostat. V 28 zemí je devět zemí, kde rostou ceny rychleji než v České Republice. Důvodů, proč růst cen začal zpomalovat, je podle ekonomů více.  Poptávající […]

9.10.2018 Martin Halámek

Při prodeji či koupi nemovitosti, lze přijít až o miliony.

Jedna z nejdůležitějších věcí, kterou je třeba vyřešit při uzavření kupní smlouvy, je způsob úhrady kupní ceny. Stačí narazit na nepoctivého prodávajícího, nebo vychytralého kupujícího a můžete přijít o své peníze, dokonce i o nemovitost. Jde přece o vysokou transakci, kterou mnohdy představuje celoživotní jmění. Nebezpečí pro obě strany jak stranu kupující, tak i prodávající číhá […]

17.12.2019 Martin Halámek

Prodáváte byt? Musí vypadat tak, jako byste v něm ani nebydleli.

Při prodeji bytu nebo domu řešíme jeden základní problém a to je – jak prostor budoucím majitelům prezentovat. Estetická stránka bydlení je hodně podceňovaná a to je chyba. Někdy totiž skutečně stačí docela málo – pěkně Váš byt nebo dům vypulírovat – a najednou, namísto dlouhého čekání na jedinou odezvu na inzerát, dostanete takových nabídek, […]

3.2.2017 Martin Halámek

Kontakt

Adresa:

Majakovského 508/12,
Karlovy Vary

Telefon:

+420 720 697 763

Email:

reality@martinhalamek.cz
Partner č.1
Partner č.2
Partner č.3