Přísnější pravidla na poskytování hypoték.

Lidé na začátku kariéry nebo ti s nižšími příjmy se mohou setkat s problémy při sjednávání hypotéky. Cestu k vlastnímu bydlení jim totiž komplikují přísnější pravidla, kterými se Česká národní banka snaží mírnit přehřátý realitní trh a vysoké ceny bytů. Banky nyní například posuzují, jaký je podíl měsíční splátky požadovaného úvěru na čistém příjmu žadatele nebo poměr výše úvěru a klientova čistého ročního příjmu.

Průzkum mezi bankami, který zjistil, za jakých podmínek by poskytly hypotéku.

Průzkum mezi bankami, který zjistil, za jakých podmínek by poskytly hypotéku. Průzkum ukázal, že profese s platem okolo 20 tisíc korun čistého nedosáhnou na dostatečně vysokou hypotéku, aby si mohly nemovitost při současných cenách na trhu pořídit. Výjimku tvoří jen několik regionů, například Ústecký nebo Ostravský kraj.

Poslední opatření ČNB udává hranici pro dosažení hypotéky ve výši osminásobku ročního příjmu a také omezení výše splátky na 40% čistého měsíčního příjmu.

 Dosud žadatel s průměrným příjmem dosáhl na hypotéku ve výši 3,1 milionu korun, po zpřísnění pravidel dosáhne pouze na 1,7 milionu, za to si však v Praze nebo Brně byt nekoupí

Cesta k vlastnímu bydlení se prodražuje.

Mladá zdravotní sestra s manželem strážníkem, kteří mají dohromady čistý příjem okolo 45 tisíc korun a žádají u České spořitelny o hypotéku na byt za 4,7 milionu, musí mít našetřeno 940 tisíc korun. Po dobu 30 let by pak měsíčně spláceli 15 076 korun. Pokud by manželé měli našetřeno méně, prodraží jim banka splátky navýšením úroku. Splátky by v tom případě přesáhly polovinu jejich čistého příjmu a v takovém případě už Česká spořitelna hypotéky neposkytuje.

I ten, kdo má našetřeno, nemá vyhráno.

Zatímco někteří zájemci o hypotéku mohou pohořet už na tom, že banky poskytují úvěr maximálně do 80 až 90 procent ceny nemovitosti. Ani ti, kdo požadovanou částku naspořili, nemají vyhráno. Získání ovlivňuje například i sjednaná doba splácení. Největší šanci mají lidé, kteří si půjčí na nejvyšší možnou dobu, většinou 30 let.

Pro část lidí s nižšími příjmy je to jediná šance, jak úvěr získat. Pokud by si splátky nerozložili do dlouhého období, splátka by dosahovala příliš velkého podílu z jejich čistého příjmu. V takovém případě jim banka půjčku neposkytne. Maximální doba splácení ale může být omezena věkem, jakého žadatel dosáhne v době splacení úvěru.

Co z toho plyne a kdo vlastně hypotéku může dostat?

Hypotéku může dostat například mladý pár s celkovým čistým příjmem okolo 40 tisíc korun. Kde jsou oba manželé zaměstnaní na dobu neurčitou. Pokud by podle průzkumu chtěl koupit byt v Praze za 3,6 milionu korun, například u Hypoteční banky nejspíš uspěje. Za předpokladu, že má naspořenou pouze 10% hodnoty bytu, musí ale počítat s vyšším úrokem, než je dnes běžná sazba okolo 2,19 procenta.

Protože ČNB bankám doporučuje, aby tak vysoké hypotéky poskytovaly pouze malé části klientů, banky u nich úroky zvyšují. Budou-li tedy manželé mít o půjčku zájem, musí se Hypoteční bance upsat na 30 let splácení. Za hypotéku s úrokem 3,9 procenta s dobou fixace na pět let by tak dali měsíčně zhruba 13 800 korun. Ukazuje to orientační nabídka. Pokud by dobu splácení chtěli snížit na polovinu, museli by měsíčně splácet přes 22 tisíc korun. V takovém případě ovšem banka předpokládá, že klientům z příjmu nezbude dostatek peněz na obživu a další výdaje a hypotéku jim neposkytne.


Martin Halámek
Zpět do blogu

Další články

Prodáváte byt? Musí vypadat tak, jako byste v něm ani nebydleli.

Při prodeji bytu nebo domu řešíme jeden základní problém a to je – jak prostor budoucím majitelům prezentovat. Estetická stránka bydlení je hodně podceňovaná a to je chyba. Někdy totiž skutečně stačí docela málo – pěkně Váš byt nebo dům vypulírovat – a najednou, namísto dlouhého čekání na jedinou odezvu na inzerát, dostanete takových nabídek, […]

3.2.2017 Martin Halámek

Jak jsem prodal byt v Jáchymově o 140.000 Kč víc, než majitel požadoval.

Prodávat reality je mou každodenní realitou a čas od času se povede prodat kousek, na který ne jenom já rád vzpomínám. To, že si zakládám na spolehlivém marketingovém plánu a perfektní přípravě nemovitosti se opět potvrdilo, když jsem na konci roku 2018 prodal byt v Jáchymově o 140.000 Kč dráž, než vůbec majitel požadoval. V září roku […]

29.1.2019 Martin Halámek

Předkupní právo

Co znamená předkupní právo? Je povinnost prodávajícího nabídnout oprávněné osobě (předkupníkovi) věc ke koupi, pokud by ji chtěl prodat třetí osobě za stejných podmínek. Převádí-li se spoluvlastnický podíl na nemovité věci, mají spoluvlastníci předkupní právo, ledaže jde o převod osobě blízké (kdo je brán jako osoba blízká, definuje § 22 občanského zákoníku). Nedohodnou-li se spoluvlastníci o […]

8.2.2018 Martin Halámek

Kontakt

Adresa:

Majakovského 508/12,
Karlovy Vary

Telefon:

+420 720 697 763

Email:

reality@martinhalamek.cz
Partner č.1
Partner č.2
Partner č.3