Jak na dědické řízení

Dědické řízení může být náročný proces, který vyžaduje značné množství trpělivosti, preciznosti a právních znalostí. Tato složitost je často ještě zesilována emocionální vypjatostí, která pramení z úmrtí někoho blízkého a může se navíc prohlubovat rodinnými křivdami a spory. Dvojnásob to platí, když několik dědiců zdědí jednu nemovitost.

Příkladem může být následující situace:

Pro ilustraci si představte tři sourozence – JanaPetra a Martu. Když jejich otec zemřel, zanechal jim jeden dům. Nejstarší Jan si přál dům prodat, aby si mohl splnit svůj sen o vlastním podnikání. Petr ale chtěl dům pronajímat a získat tak stabilní příjem. Marta, na druhou stranu, chtěla v domě bydlet, neboť se jednalo o dům, v němž vyrůstala.

Jak se tedy vypořádat s takovou situací? A jakým způsobem probíhá dědické řízení?

Prvním krokem je kontaktovat notáře, který zahájí dědické řízení a vytvoří soupis majetku zemřelého. Pokud do dědictví patří nemovitost, je potřeba zajistit odhad její ceny. Tento odhad nemusí být nutně zpracován soudním znalcem, jak bylo běžné v minulosti. Od roku 2014 stačí odhad obvyklé ceny nemovitosti od kvalifikovaného makléře, tedy mnou.

Makléři mají široké znalosti o aktuální situaci na trhu nemovitostí a mohou tak přesněji určit celkovou hodnotu majetku. Přestože může být lákavé volit strategii co nejnižšího odhadu ceny nemovitosti kvůli nižší odměně pro notáře, je důležité vzít v úvahu, že pokud se rozhodnete nemovitost následně prodat, mohou být daně z příjmu vyšší, než byla odměna pro notáře. Proto je nejlepší chtít odhad na optimální cenové hladině.

Navzdory všem komplikacím a záludnostem, které může dědické řízení přinést, je důležité si uvědomit, že existují odborníci, kteří jsou připraveni vám s tímto procesem pomoci. Ať už jste v situaci JanaPetra nebo Marty, nezoufejte. I když může být cesta k řešení dlouhá a místy obtížná, na konci tunelu svítí světlo.

Prvním krokem v dědickém řízení je zjištění, kdo všichni jsou dědicové a jaké mají podíly na dědictví. V našem příkladu jsou to tři sourozenci – Jan, Petr a Marta, kteří by měli zdědit dům v rovných dílech, pokud v závěti nebylo stanoveno jinak.

Při následném řešení situace se naskýtá několik možností:

1. Dům se prodá: Pokud se všichni sourozenci shodnou, že dům se prodá, pak se z něj získané peníze rovným dílem rozdělí mezi ně. To by vyhovovalo Janovi, který touží po založení vlastního podnikání.

2. Dům se pronajme: Pokud by se sourozenci dohodli na pronájmu, mohl by z něj Petr získávat stabilní příjmy. V takovém případě by ale museli vyřešit, jakým způsobem se budou podílet na nákladech spojených s údržbou domu a jak se budou dělit o příjmy z pronájmu.

3. Dům se ponechá pro bydlení: Pokud by v domě chtěla bydlet Marta, mohla by odkoupit podíly svých sourozenců. Musel by však být proveden oficiální odhad hodnoty nemovitosti a Marta by musela sourozencům vyplatit jejich podíly.

4. Prodej podílu třetí straně: Jeden nebo více dědiců může svůj podíl prodat třetí straně. Tato možnost však v praxi bývá komplikovaná a často nereflektuje tržní cenu, neboť kupující získává jen podíl na nemovitosti a musí se podělit o práva a povinnosti spojené s vlastnictvím s ostatními spoluvlastníky.

V každém případě je nejlepší, pokud se dědicové dokážou mezi sebou domluvit. Pokud to není možné, může se situaci řešit soudně, což však může být časově i finančně náročné. Každý dědic by měl také zvážit konzultaci s právníkem, který je obeznámen s oblastí dědického práva, aby se ujistil, že rozumí všem právním důsledkům svých rozhodnutí

Daně a daňové osvobození

Pokud plánujete prodat dědičnou nemovitost, je důležité si uvědomit, že budete muset zaplatit daň z příjmu. Vaše daňová povinnost však závisí na tom, kdy se rozhodnete nemovitost prodat. Pokud s prodejem počkáte alespoň 10 let od data nabytí nemovitosti, nebudete muset platit daň z příjmu získaného z prodeje. Časový test 10 let se v případě nabytí nemovitosti děděním týká nemovitostí, které byly nabyty 1.1.2021 a později. V případě, že se jedná o nemovitost nabytou před tímto rozhodným obdobím, činí časový test 5 let.

Existuje však specifická situace, kdy může být doba držení nemovitosti dědice a zůstavitele sčítána. Tato situace platí, pokud zůstavitel, který vlastnil nemovitost před dědicem, byl v přímém příbuzenském vztahu s dědicem (například jde o manžela, manželku, děti, vnoučata, rodiče nebo prarodiče).

Pro lepší představu uvedu příklad:

Dědici prodávají nemovitost, kterou jejich otec vlastnil po dobu 15 let, hned po ukončení dědického řízení. V tomto případě je splněn tzv. časový test pro osvobození příjmů od daně, neboť doba vlastnictví nemovitosti otcem (přímá linie) a dědicem dohromady přesahuje 10 let.

(Z daného příkladu lze usoudit, že nemovitost měl v osobním vlastnictvím otec před rozhodným datem, a tak časový test bude činit 5 let.)

Daň z příjmů fyzických osob, která se vztahuje k prodeji zděděné nemovitosti, je stanovena na 15 %. Základem pro výpočet daně je rozdíl mezi prodejní cenou nemovitosti cenou stanovenou ve znaleckém posudku.

Vysvětlivka: Zůstavitel je osoba, která se rozhodla rozdělit svůj majetek po smrti prostřednictvím závěti. To znamená, že zůstavitel je osoba, která píše závěť.

Řešení:

Pokud potřebujete odbornou pomoc při prodeji nemovitostidědickém řízení nebo hledáte investory pro vykoupení podílů nemovitostí, neváhejte se na mě obrátit.

 S prodejem nemovitostí mám mnoholeté zkušenosti, spolupracuji s vynikajícími advokáty a mám kolem sebe silnou sít‘ investorů.

Rovněž zajistím odhad nemovitosti pro dědické řízení.

Snažím se vždy najít řešení, které bude pro všechny strany co nejvýhodnější nejméně náročné.

Nastavení soukromí

Soubory cookie používáme, abychom mohli přizpůsobit obsah konkrétním uživatelům a analyzovat návštěvnost našeho webu. Kliknutím na možnost „Povolit vše“ s tím souhlasíte. Předvolby můžete spravovat tlačítkem Nastavení soukromí. Svůj souhlas můžete kdykoli odvolat.