Jak si nenaběhnout při prodeji nemovitostí? Proč si najít schopného makléře

Pokud prodáváte nemovitost poprvé v životě, doporučujeme věnovat zvýšenou pozornost následujícím řádkům. Rád bych Vám přinesl základní informace.

Především musíte vědět, že trh s nemovitostmi funguje turbulentně. Co platilo ještě nedávno, dnes už platit nemusí. Pokud se do takto náročného podniku chcete pustit a vycházíte ze zkušeností, o které se s Vámi podělil kolega z práce, soused nebo sestra, tak věřte, že jejich zážitky pro vás mají cenu jedině tehdy, pokud dotyčný prodával v horizontu posledního roku. Jestliže se prodej odehrál někdy v roce 2010, můžete klidně tyto informace pustit z hlavy. Nejsou Vám k ničemu.

Čím to je? Jednak to ovlivňuje legislativa. V listopadu 2016  se pravidla hry razantně změnila. Poté, co vláda daň z převodu nemovitostí nahradila daní z nabytí nemovitostí.

A druhou stránkou věci je samotné měnící se chování prodávajících, kupujících a také realitních kanceláří. Těch jsou v dnešní době mraky, stejně jako serverů určených pro nákupy nemovitostí.

5 chyb při prodeji nemovitosti.

1) Nepotřebuji makléře, zvládnu to sám – Makléř je bezpečnost a úleva od některých povinností. Makléř prodej v podstatě vyřídí celý za vás. „V první řadě jde o bezpečnost daného prodeje, kvalitní makléř zajistí špičkový právní servis a dobrou smluvní dokumentaci, zajistí úschovu peněz nebo ji zprostředkuje, postará se, pokud zájemce chce, o vhodné financování, což v důsledku pro prodávajícího může urychlit celý obchod. Kvalitní makléř zajistí rozsáhlou inzerci a prezentaci nemovitosti. A v neposlední řadě zastupuje prodávajícího a chrání jeho zájmy.

2) Prodej na bezplatném serveru? Doba největší slávy serverů jako bezrealitky.cz už pominula. Vidina prodat vaši nemovitost na místě, které navštěvuje hodně lidí a kde za inzerci nic neplatíte sice zní hezky, ale když to zkusíte, možná se zklamete.

3.) Špatně stanovená cena – Když dáte cenu vysoko, abyste to „zkusili“. Pak se Vám ale neozve vůbec nikdo, protože internet umí používat každý a když Váš zájemce vidí, že Vámi inzerovaná nemovitost je o 25% dražší než podobný inzerovaný jinde, samozřejmě zaměří pozornost jinam.

4.) Pracuje-li pro Vás současně víc makléřů, není to záruka většího úspěchu – Pokud se Vaše nemovitost objeví na jednom serveru vícekrát, působí dojmem, že se jí nedaří prodat. Pokud nemovitost nabízí více makléřů, neznamená to, že bude inzerovaná na více místech, ale že bude inzerována vícekrát ve stejných médiích.

5.) Fotografie – První dojem u nemovitosti se vytváří při shlédnutí inzerátu. Kvalitní úvodní fotka zvýší i samotnou návštěvnost inzerátu a tím i šanci na rychlý prodej. Nemovitost by měla být připravená k focení.

Co z toho všeho vyplývá? Kvalitní realitní makléř je  rádcem a průvodcem při prodeji Vaší nemovitosti. Máte pod kontrolou jednu strategii prodeje. Máte přehled o všech potenciálních klientech a hlavně makléř pracuje s poptávkou a díky tomu logicky i úspěšně prodává.


Martin Halámek
Zpět do blogu

Další články

Prodávání majetku v osobním vlastnictví – udělejte si obrázek o těch nejdůležitějších pravidlech

Čeká vás nákup nebo prodej nemovitosti a bojíte se právních a úředních formalit? Je pravda, že pro takto náročnou transakci jsou zákonné požadavky velmi přísné, ale důvod je prostý – je třeba důsledně ochránit jak práva kupujícího, tak i prodávajícího. Tento text shrnuje nejzákladnější zákonné požadavky, které by měl každý znát. Před nákupem nemovitosti je […]

3.6.2017 Martin Halámek

Prodáváte byt? Musí vypadat tak, jako byste v něm ani nebydleli.

Při prodeji bytu nebo domu řešíme jeden základní problém a to je – jak prostor budoucím majitelům prezentovat. Estetická stránka bydlení je hodně podceňovaná a to je chyba. Někdy totiž skutečně stačí docela málo – pěkně Váš byt nebo dům vypulírovat – a najednou, namísto dlouhého čekání na jedinou odezvu na inzerát, dostanete takových nabídek, […]

3.2.2017 Martin Halámek
Daň z nemovitosti

Prodáváte nemovitost? Už nemusíte platit daň z převodu. Uhradí ji kupující

Belgie, Nizozemsko, Francie, Španělsko, Velká Británie nebo Česká republika. To jsou země, kde daň z nemovitosti při změně jejího majitele nehradí prodávající, ale kupující. V případě posledně jmenované země jde o horkou novinku, pravidla byla změněna v listopadu loňského roku. Od roku 2017 si tak Češi musí zvyknout na „daň z nabytí nemovitosti“. Jinak se […]

3.3.2017 Martin Halámek

Kontakt

Adresa:

Majakovského 508/12,
Karlovy Vary

Telefon:

+420 720 697 763

Email:

reality@martinhalamek.cz
Partner č.1
Partner č.2
Partner č.3