Při prodeji či koupi nemovitosti, lze přijít až o miliony.

Jedna z nejdůležitějších věcí, kterou je třeba vyřešit při uzavření kupní smlouvy, je způsob úhrady kupní ceny. Stačí narazit na nepoctivého prodávajícího, nebo vychytralého kupujícího a můžete přijít o své peníze, dokonce i o nemovitost.

Jde přece o vysokou transakci, kterou mnohdy představuje celoživotní jmění. Nebezpečí pro obě strany jak stranu kupující, tak i prodávající číhá od okamžiku podpisu kupní smlouvy až do provedení vkladu vlastnického práva na katastrálním úřadě. Právě v této době, kdy probíhá převod vlastnického práva by měla být kupní cena pojištěna před případnými riziky.

V průběhu řízení převodu vlastnického práva může nastat několik závažných rizik, ať už se jedná o exekuce (nejčastější problém), podanou žalobu, úmrtí, katastrální úřad odmítne kupní smlouvu z formálních důvodů, nebo dokonce podání návrhu na vklad s kupní smlouvou bez předchozího převodu finančních prostředků, i to se může stát.

Příklad:

  1. Kupující zaslal prodávajícímu peníze na účet a na prodávajícího v době řízení byla nařízena exekuce. Co teď?
  2. Na katastru nemovitostí probíhá řízení, kupující převedl peníze na účet prodávajícího a v průběhu řízení podal kupující na prodávajícího žalobu a má zájem odstoupit od kupní smlouvy. Co teď?
  3. Na katastru nemovitostí probíhá řízení, kupující převedl peníze na účet prodávajícího a v průběhu řízení jeden z účastníků tragicky zahynul. Co teď?

Abychom si rozuměli, tak vlastnické právo není převedeno uzavřením kupní smlouvy nebo předáním nemovitosti, ale až na základě vkladového řízení, které počíná podáním návrhu na vklad spolu s kupní smlouvou příslušnému katastrálnímu úřadu a končí v ideálním případě většinou po třech až čtyřech týdnech vkladem vlastnického práva ve prospěch kupujícího do katastru.

Jak tedy správně pojistit finanční prostředky?

V případě převodu nemovitostí lze využít službu úschovy peněz a listin. V dnešní době se využívají nejčastěji úschovy advokátní či notářské, dále úschovy bankovní a rovněž obdobné služby nabízejí i realitní kanceláře (nedoporučuji). Principem úschovy je složení kupní ceny u schovatele na základě smlouvy o úschově, kdy schovateli vzniká povinnost tyto prostředky vyplatit až po splnění dohodnutých podmínek. 

Jaký je tedy správný postup?

  1. prodávající a kupující uzavřou kupní smlouvu, smlouvu o úschově a podepíší příslušný návrh na vklad vlastnického práva do katastru. 
  2. Návrh na vklad a kupní smlouva s ověřenými podpisy se ponechají v úschově schovatele.
  3. Kupující převede dle kupní smlouvy finanční prostředky do úschovy
  4. Schovatel zajistí podání návrhu na vklad spolu s kupní smlouvou do katastru
  5. Katastr povolí vklad (zapíše kupujícího na list vlastnictví)
  6. Schovatel uvolní peníze na účet prodávajícího

Schovatel by měl přitom zkontrolovat nejenom, že kupující je vlastníkem nemovitosti a všeho co bylo předmětem prodeje, ale také že na nemovitosti nevázne žádné zatížení a žádná právní vada a že ohledně nich neprobíhá nějaké další řízení, které by k tomu mohlo bránit vyplacení uschované částky.

Se mnou prodáte, nebo koupíte bez rizika:

Dbám na to, aby se nemovitost vždy převedla bezpečně. Pro to využívám služeb advokátní kanceláře s mnoholetou zkušeností.

Kde jsou peníze uschovány? 

Vždy na zvláštním účtu na jméno advokáta označeném jako advokátní úschova. Při výběru bankovního ústavu je advokát povinen přihlédnout k případným požadavkům klienta. Na jednom účtu může být vždy pouze jedna úschova! Majetek klienta je tak oddělený od majetku advokáta a nehrozí tedy jeho zahrnutí do pozůstalosti, majetkové podstaty při úpadku advokáta nebo jeho ohrožení v exekuci vedené proti advokátovi.


Martin Halámek
Zpět do blogu

Další články

Jak jsem prodal byt v Jáchymově o 140.000 Kč víc, než majitel požadoval.

Prodávat reality je mou každodenní realitou a čas od času se povede prodat kousek, na který ne jenom já rád vzpomínám. To, že si zakládám na spolehlivém marketingovém plánu a perfektní přípravě nemovitosti se opět potvrdilo, když jsem na konci roku 2018 prodal byt v Jáchymově o 140.000 Kč dráž, než vůbec majitel požadoval. V září roku […]

29.1.2019 Martin Halámek

Jak si nenaběhnout při prodeji nemovitostí? Proč si najít schopného makléře

Pokud prodáváte nemovitost poprvé v životě, doporučujeme věnovat zvýšenou pozornost následujícím řádkům. Rád bych Vám přinesl základní informace. Především musíte vědět, že trh s nemovitostmi funguje turbulentně. Co platilo ještě nedávno, dnes už platit nemusí. Pokud se do takto náročného podniku chcete pustit a vycházíte ze zkušeností, o které se s Vámi podělil kolega z […]

20.2.2017 Martin Halámek

Prodávání majetku v osobním vlastnictví – udělejte si obrázek o těch nejdůležitějších pravidlech

Čeká vás nákup nebo prodej nemovitosti a bojíte se právních a úředních formalit? Je pravda, že pro takto náročnou transakci jsou zákonné požadavky velmi přísné, ale důvod je prostý – je třeba důsledně ochránit jak práva kupujícího, tak i prodávajícího. Tento text shrnuje nejzákladnější zákonné požadavky, které by měl každý znát. Před nákupem nemovitosti je […]

3.6.2017 Martin Halámek

Kontakt

Adresa:

Majakovského 508/12,
Karlovy Vary

Telefon:

+420 720 697 763

Email:

reality@martinhalamek.cz
Partner č.1
Partner č.2
Partner č.3