Průkaz energetické náročnosti budovy – jak se vyhnout „géčku“

Nutnost poskytnout PENB při prodeji domu či bytu a nově (od roku 2016) i při pronájmu domu či bytu je nepopulární opatření. Samoúčelná zbytečnost to ale není.

Nikdy předtím jsme neměli možnost zjistit informace o energetické náročnosti dané stavby tak přehledně. Díky tomu si i laik může udělat představu o předpokládaných nákladech na provoz v daném bytě nebo v domě. Údaj o spotřebě energie, který dříve svým kupujícím prodejci zatajovali, je přece důležitý. Je to stejné, jako spotřeba paliva u auta, které kupujeme. Zavedení povinných PENB si pochvalují i realitní kanceláře, protože jde o krok ke zpřehlednění trhu s budovami. Klienti mají lepší představu o aktuálním stavu budov a díky tomu také jednodušší rozhodování.

Další výhodou je skutečnost, že prostřednictvím tohoto průkazu se vyvine větší tlak na úspornost staveb. Nikdo netouží po domech, kde daleko více energie vypustíte do ozvduší, než kolik skutečně doma spotřebujete.

Grafická podobnost tohoto průkazu s energetickým štítkem, který je vydáván pro elektrické spotřebiče, vede k tomu, že si lidé tyto průkazy pletou. Obě tyto osvědčení ale dávají podobný typ informace, proto je jednotná grafická podoba vlastně logická.

Co nám tedy tento štítek říká?

PENB udává energetickou náročnost stavby stanovenou výpočtem ze všech energií, jež do budovy vstupují. Nejsou to jen energie potřebné na vytápění, osvětlení, chlazení a klimatizaci. V úvahu jsou totiž brány i zprostředkující zařízení, tedy taková, které výše uvedené procesy zajišťují. Například topná zařízení, tepelná čerpadla, regulace, vzduchotechnické jednotky a tak dále. Všechny tyto hodnoty se sečtou a dají dohromady množství energie v kWh, kterou stavba za rok spotřebuje. Tato hodnota se vydělí podlahovou plochou budovy a výsledkem je jediné číslo – měrná roční spotřeba energie na metr čtvereční, vyjádřená v kWh/m2. Toto jediné číslo může spadnout jen do jedné ze sedmi kategorií, vyjádřených na štítku v barevné škále od zelené po červenou. Zelená stavba označená písmenem A je mimořádně úsporná, červená označená G je mimořádně neúsporná.

Myslet si, že prodeji Vašeho bytu či domu prostřednictvím realitní kanceláře nějak pomůžete, pokud nutnost předložit PENB ignorujete, je chybou. Pokud totiž nemá odpovědnost majitel bytu nebo domu, musí ji mít realitní kancelář. Za neuvedení energetické třídy do inzerátu s nabídkou nemovitosti se vystavuje pokutě ve výši 100 000 korun.

Realitní kancelář ale žádný tlak na shánění PENB pro dotyčného majitele cítit nemusí. Když tento průkaz chybí, kancelář jednoduše stavbu označí jako nejhorší energetickou třídu, tedy G. Uvedením třídy G do inzerátů si realitní kancelář plní svoji povinnost zprostředkovatele. Majitel této nemovitosti má ale problém. Kupci se na stavbu označenou nepopulárním „géčkem“ nepohrnou. Čísla hovoří jasně – energeticky šetrnějšímu bydlení dá přednost až 82% zájemců o koupi.

Pokud jste si tedy tento průkaz doposud neopatřili, doporučujeme Vám to. Energetický štítek pro rodinné domy pořídíte i za méně než 5000 korun, u bytových domů ale můžou náklady vyšplhat až k několika desítkám tisíc.

Kdo Vám PENB zajistí? Možností je celá řada. Oslovit můžete architekta, projektanta nebo stavební firmu, tedy kohokoli z těch, kteří stavby projektují. Musí nicméně mít osvědčení od Ministerstva průmyslu a obchodu. Oprávněním od ministerstva ale disponují i řady dalších osob, takzvaní energetičtí specialisté, od nichž si PENB můžete nechat vyhotovit také. Seznam energetických specialistů naleznete zde.


Martin Halámek
Zpět do blogu

Další články

Růst cen nemovitostí zpomaluje – drahé nemovitosti začínají stagnovat!

Ceny nemovitostí v prvním čtvrtletí letošního roku 2018 vzrostly meziročně o 7 procent. Ještě v loňském prvním čtvrtletí to přitom bylo 8,4 procenta. Růst cen tak mírně zpomaluje. Vyplynulo to z dat evropského statistického úřadu Eurostat. V 28 zemí je devět zemí, kde rostou ceny rychleji než v České Republice. Důvodů, proč růst cen začal zpomalovat, je podle ekonomů více.  Poptávající […]

9.10.2018 Martin Halámek

Videoprohlídka nemovitosti – Buďte o krok napřed!

Videoprohlídka nemovitosti je skvělý nástroj, který pomáhá zvýšit šanci na úspěšný prodej. Bylo prokázáno, že inzeráty s videoprohlídkami mají o 400% více náhledů než inzeráty bez videoprohlídek.  Ve videu se dá navíc velmi dobře zachytit i atmosféra nejbližšího okolí, což zpravidla kupující zajímá. Kupující si tak udělá lepší představu o tom, kde se nemovitost nachází. A to nejlepší […]

1.4.2019 Martin Halámek

Jak jsem prodal byt v Jáchymově o 140.000 Kč víc, než majitel požadoval.

Prodávat reality je mou každodenní realitou a čas od času se povede prodat kousek, na který ne jenom já rád vzpomínám. To, že si zakládám na spolehlivém marketingovém plánu a perfektní přípravě nemovitosti se opět potvrdilo, když jsem na konci roku 2018 prodal byt v Jáchymově o 140.000 Kč dráž, než vůbec majitel požadoval. V září roku […]

29.1.2019 Martin Halámek

Kontakt

Adresa:

Majakovského 508/12,
Karlovy Vary

Telefon:

+420 720 697 763

Email:

reality@martinhalamek.cz
Partner č.1
Partner č.2
Partner č.3